Snapdragon 8 Gen 4’ten ilk bilgiler paylaşıldı! M2’den hızlı olacak

Akıllı telefon pazarının önde gelen oyuncularından QualcommSnapdragon 8 Gen 3 ile halen gündemde. Ancak şimdiden Snapdragon 8 Gen 4 hakkında bilgiler duymaya başladık. Hatta yeni platformun, verimlilik çekirdeklerini geride bırakacağından sizlere bahsetmiştik. Son olarak Snapdragon 8 Gen 4‘ün bazı özellikleri ve performans rakamları paylaşıldı. 

Snapdragon 8 Gen 4 bu kez M2’ye rakip olacak

Geçtiğimiz saatlede Snapdragon 8 Gen 4’e güç verecek Adreno 830 grafik birimi, Apple M2 karşılaştırıldı. Bana göre yeni GPU, 3DMark Wild Life Extreme Stress Test rakibinde yüzde 10 oranında daha yüksek puan alıyor. Hatta erken bir Snapdragon 8 Gen 4 sürümünün, Genshin Impact’i (1080p 60FPS) 45 dakika boyunca herhangi bir düşüş olmadan çalıştırdığı belirtildi. Bu sürenin umut verici olduğunu söylemek doğru olur.

Rakip olarak M serisinin hedeflenmesi ise biraz şaşırtıcı. Niketim söz konusu platform, daha büyük sistemlerde kullanılıyor. Dolayısıyla verimlilik sağlandığı takdirde önemli bir performans artışıyla karşılaşabiliriz. 

Kaçıranlar için daha önceki raporlar, Snapdragon 8 Gen 4 için TSMC’nin 3nm sürecine ve ”2+6” çekirdekli bir tasarıma işaret ediyordu. Bunlar arasından 6’sı orta kademe, 2’si ise performans çekirdekleri olacak. Qualcomm ise, Oryon çekirdeklerini akıllı telefonlara getirmeye hazırlanıyor.

Snapdragon X Elite’e güç veren bu çekirdeklerin etkileyici bir performans sergilediğini hatırlatalım. Tabi ki özel Oryon çekirdeklerine geçişle birlikte yeni yonganın fiyatı yükselebilir. Bu da müşterilere ve akıllı telefon tüketicileri için ek maliyet demek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir