Otizmli Ömer Ali, öğretmeninin desteğiyle jonglör oldu

Küçük yaşlarda otizm tanısı konulan Şekerpınar Hasan Tahsin Ortaokulu özel eğitim 7. sınıf öğrencisi Ömer Ali Erdemir, öğretmeni Meral Güneş’in dikkati sayesinde nesneleri çevirmeye ilgisi keşfedildi.

Güneş, öğrencisinin kendi etrafında döndüğünde ve nesneleri çevirdiğinde mutlu olduğunu fark etti. Bunun üzerine 2 yıl boyunca bu yönde çalışmalar yapan Erdemir, yeteneğini geliştirerek lobut, hulahop (halka) ve topları kullanmaya başladı.

Ömer Ali Erdemir, okulundaki programlar ve özel günlerde sahnede yaptığı jonglör gösterileriyle beğeni topluyor. Kalabalık önüne çıkma korkusunu yenmenin yanı sıra el ve zihin becerilerini de geliştiren Erdemir, öğretmenlerinin de desteğiyle bu alandaki çalışmalarını sürdürüyor.

Ömer Ali Erdemir’in sınıf öğretmeni Meral Güneş, öğrencisinin top çevirme yeteneğini dersler sırasında keşfettiklerini söyledi.

Güneş, “Topları havada çevirdikçe Ömer Ali’nin kendisini rahat hissettiğini fark ettim. Rahatladığını ve sosyal alanda başarılı olacağı için jonglör gibi eğitim vermeye başladık. Top, halka ve lobutları çevirmeye çalışıyor. Şimdilik 3 topu çevirebiliyor. Derslerde 4 topu birden çevirmesi için çalışıyoruz” dedi.

Güneş, Ömer Ali Erdemir’in yetenekleri sayesinde okuldaki diğer öğrencilerle iletişim kurarak arkadaş olmaya başladığını da belirterek, daha önce otizmliler hakkında farklı düşüncelere sahip olan öğrenciler artık Ömer Ali’yle arkadaş olabileceklerini öğrendiklerini aktardı.

Güneş, okulda oluşan atmosfer sayesinde öğrencilerin otizmli bireye nasıl yaklaşacaklarını öğrendiklerinden bahsederek, şunları kaydetti:

“Kırmadan, incitmeden arkadaş olmaya çalışıyorlar. Onunla iletişimi sürdürüyorlar. Teneffüs saatleri bütün bölümler için aynı olduğundan öğle saatlerinde dışarıya çıkıyor, arkadaşlarıyla top çevirerek beraber ip atlamaya çalışıyor. ‘Ben de oynayabilir miyim?’ diye aralarına katılıyor. Onlarla oynuyor, birlikte vakit geçiriyorlar.”

Güneş, gösteriler sayesinde Ömer Ali Erdemir’i okuldaki diğer öğrencilerin de sevdiğini belirterek, “Diğer öğrencilerimiz de Ömer Ali’yi çok seviyor. Hepsi onu tanıyor. Gösterilere çıktığını biliyor. Okuldaki gösterilerimizde Ömer Ali görev alıyor. Orada da top çeviriyor, yeteneklerini sergiliyor. Bu sayede çocuklar, öğretmenlerimiz, idaremiz onu tanıyor, onunla iletişimi devam ettiriyorlar, arkadaşlıkları sürüyor” şeklinde konuştu.

Ömer Ali Erdemir’in annesi Yeliz Erdemir, oğlunun daha önce sinema, tiyatro, düğün salonları gibi kalabalık ortamlara girmek istemediğini söyledi.

Erdemir, oğlunun aldığı eğitim ve yaptığı gösterilerle zaman içerisinde otizmin getirdiği bu takıntıyı yendiğine dikkati çekerek, “Jonglör olarak da güzel yeteneklerini sergilediği ve topları çevirdiğini görünce hocalarımız da gösterilerine katıldı. Faydasını çok gördük. İstediğimiz her yere artık girebiliyoruz. Sahneye çıktığı zaman, alkışlandığı zaman çok mutlu oluyor. Takdir edildiğini anlıyor artık” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir