Myanmar-Çin sınırındaki mülteci kampına saldırı: 29 ölü

Myanmar-Çin sınırında bulunan bir mülteci kampına düzenlenen saldırıda aralarında çocukların da olduğu en az 29 kişinin yaşamını yitirdiği açıklandı.

Reuters haber ajansının Myanmar medyasından ve yerel kaynaklardan aktardığına göre, Myanmar’ın Çin sınırında yer alan mülteci kampı topçu atışının hedefi oldu. 2021 yılındaki askeri darbeden bu yana sivillere yönelik en ölümcül saldırılardan biri olduğu ifade edilen saldırı hakkında açıklama yapan, aralarında gölge Ulusal Birlik Hükümeti’nin (NUG) de olduğu kaynaklar saldırıdan askeri cuntayı sorumlu tuttu.

ASKERİ CUNTADAN ‘SORUŞTURMA’ AÇIKLAMASI

Kaçin eyaletindeki saldırıya ilişkin açıklama yapan cunta sözcüsü, ordunun saldırıdan sorumlu olduğuna yönelik iddiaları reddetti. People Media’ya konuşan Zaw Min Tun, “(Saldırıyı) soruşturuyoruz. Sınırdaki barış durumuyla her zaman ilgileniyoruz” diye konuştu. Sözcü, patlamanın ‘etnik isyancı bir grubun mühimmatıyla’ ilgili olabileceğini savundu.

Reuters’a konuşan kaynaklar, top atışının Myanmar ordusuyla yıllardır çatışma halinde olan Kaçin Bağımsızlık Ordusu (KIA) tarafından yönetilen Laiza sınır kasabasındaki bir üsse 5 kilometre mesafede bulunan ve ülke içinde yerinden edilmiş kişilerin yaşadığı mülteci kampını vurduğunu söyledi. Kaçin medyası olayda 30 kişinin hayatını kaybettiğini bildirirken, Reuters ölü sayısının 30 olduğu bilgisini teyit edemediğini aktardı.

BM: SİVİLLER ASLA HEDEF OLMAMALI

Olaya ilişkin açıklama yapan NUG, saldırıyı kınayarak, ‘dünyanın bu zulümleri durdurmak için harekete geçmesi gerektiğini ve Myanmar’daki generalleri yargılaması gerektiğini’ söyledi. NUG Sözcüsü Kyaw Zaw, “Askeri konseyin bu eylemi bir savaş suçu ve insanlığa karşı suçtur” dedi. Saldırının Çin sınırında gerçekleştiğine dikkat çeken sözcü, bunun ‘cuntanın komşusunun barış ve istikrar talebine saygı göstermediğine işaret ettiğini’ belirtti.

Birleşmiş Milletler (BM) Myanmar ofisi de Facebook hesabından bir açıklama yaparak olayla ilgili ‘derinden endişeli’ olduklarını ifade ederek, “Siviller asla hedef olmamalı” dedi. Çin Dışişleri Bakanlığı ise yorum talebine yanıt vermedi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir