İki avukata akıl sağlığı tespiti

Ali Kemal ERDEM

Ankara’da bir kişi mahkemeye başvurarak kendisine peş peşe dava açtığını öne sürdüğü iki avukatın akıl sağlığının tespitini istedi.

Ayrıca akıl sağlıklarının yerinde olmadığının tespiti halinde vasilerinin bulunmaması halinde vasileri olmayı da talep etti.

Ancak asıl tartışma yaratan ise Sulh Hukuk Mahkemesi’nin bu talebi kabul ederek her iki avukatın da akıl sağlıklarının tespiti için hastaneye sevk edilmelerini kabul etmesiyle başladı.

Avukatlar arasında gündem olan olay geçtiğimiz 17 Şubat 2024 günü yaşandı.

HAKKINDA SEBEPSİZ DAVA AÇTIKLARINI ÖNE SÜRDÜ

İ.K., adlı kişi avukatlar G.Ö. ile M.Ö’nün kendisi hakkında anlamlandıramadığı bir şekilde Eylül 2023 tarihinden itibaren pek çok dava açtığını artık gelinen noktada açılan davaları takip edemeyecek noktaya geldiğini öne sürdü.

İ.K., dilekçesinde Kasım ve Aralık 2023 tarihlerinde her iki avukat tarafından Kasım ve Aralık 2023’ü kapsayan iki aylık süreçte açılan 16 davayı yazarak, bunların kasıtlı açıldığını iddia etti.

DİKKAT ÇEKMEK AMACIYLA DAVA AÇTIKLARINI ÖNE SÜRDÜ

Bu davaların büyük bir kısmının reddedildiğini ancak reddedilen her dava sonrasında yenilerinin açıldığını ve açılmaya devam edildiğini öne süren İ.K., bu davaların bir hak arama özgürlüğü olarak nitelendirilmesinin mümkün olmadığını öne sürerek iddialarını şöyle sürdürdü:

“Kısıtlı adayınca kanaatimizce histerik bozukluklar olduğu histerik kişiyi tanımlayan histrionik kişilik bozukluğu, insanların dikkatini ve ilgisini çekme isteğiyle birlikte onay alma ihtiyacı hisseden kişilerin abartılı ve yapmacık davranışlarıyla ortaya çıkan bir kişilik bozukluğudur. Histerik kişiler çevresinden sürekli ilgi görmek ve dikkat çekmek ister. İçerisinde gerekçesi veya dayanağı olsun, olmasın sürekli olarak şikâyet, dava ve değişik işlem taleplerinde bulunmak sureti ile başta hukuk mercilerini meşgul edilmekte ve bu yolla tarafım huzursuz edilmek istenmektedir.”

MAHKEMEDEN İNCELEME İSTEDİ

İ.K., son bölümde anlam veremediği şüpheli hareketlerin tarafı açısından büyük mağduriyetler doğurduğunu kaydederek, mahkemeden her iki isim için vasi tayini gerekip gerekmediği hususlarının araştırılmak suretiyle gerekli rapor ve tetkiklerin düzenlenmesini talep etti.

AKIL SAĞLIKLARININ YERİNE OLMADIĞININ TESPİTİ HALİNDE VASİ OLARAK TAYİNİNİ İSTEDİ

İ.K., sonuç bölümünde talepleri arasında kısıtlı adaylarının kısıtlanarak mahkemece resen tespit edilecek bir yakınının veyahut tarafının vasi olarak tayinini de talep etti.

MAHKEME İNCELEMEYİ KABUL ETTİ

Kararı değerlendiren Ankara Sulh Mahkemesi, akli dengelerinin yerinde olup olmadığının tespiti istenen iki avukatın durumunun tespiti için hastaneye sevk edilmeleri gerektiğine karar verdi.

Ayrıca avukatların sevk yazısı almak üzere mahkeme kalemine müracaat etmelerinin istenmesine, aksi halde gelecek celse kolluk marifetiyle hastaneye sevk edilmelerine de karar verdi.

Ayrıca sağlık kurulu raporu gelmesi halinde vasi adayı tespitinin bir diğer duruşmada değerlendirilmesine karar verildi.

Duruşma bu kararın ardından 9 Mayıs 2024 tarihine ertelendi.

“KABUL EDİLEBİLECEK BİR ŞEY DEĞİL”

Söz konusu karar avukatlar arasında tepkilere neden oldu. Özellikle mahkemeyi sadece bir aldığı karardan dolayı eleştirenler oldu.

Konuyla ilgili görüşüne başvurduğumuz Eski Ankara Baro Başkanı Mehmet Eren Turan, alınan kararın normal karşılanamayacağını söyleyerek, “Sadece böyle talep var diye bir avukata vasi atanması talebini değerlendirmeye alarak, bu ihtimali araştırmak üzere akıl hastanesine sevk etmek kabul edilecek bir şey değil” dedi.

“SIRF DAVA AÇTILAR DİYE BAŞVURULMUŞ”

Avukatlık Kanunu’nda akıl hastalığının avukatlığa engel bir durum olarak kabul edildiğini, dolayısıyla bir kişinin avukat ise zaten akli dengesinin yerinde olduğunun öncelikle kabul edildiğini söyleyen Turan, şöyle konuştu:

“Dilekçeye bakıldığı zaman arkadaşlarımızın sırf avukatlık faaliyetini yerine getirdi diye akli dengelerinin yerinde olup olmadığının tespitinin istendiği görülüyor. Sağlığı ile ilgili başka bir durumdan bahsedilmiyor. Akli dengesinin yerinde olmadığından şüphe edilen başka veriler varsa ileri sürülür o zaman mahkeme bunun araştırılması yoluna gidebilir. Ama sırf bunlar bana karşı bu kadar dava açtı diye başvurulması hem iyi niyet kurallarının ihlali.”

AVUKATLAR HASTANEYE GİTMEK ZORUNDA KALABİLİR

Turan, yaşanan olayın daha önce örneğinin görülmediğini bu nedenle söz konusu iki avukatın da mahkeme kararı doğrultusunda hastaneye giderek akli dengelerinin yerinde olup olmadığının tespiti için incelemeye tabi olmak zorunda kalabileceğini söyledi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx