Dev küre Londra’dan ret yedi

Temmuzda Las Vegas’ta açılan eğlence merkezi Sphere, Londra’dan ret yedi.

Temmuz ayında Las Vegas’ta U2 konseriyle açılan Sphere, şimdi dünyaya yayılma peşinde. Ancak Sphere’in de sahibi olan Madison Square Garden Entertainment’in (MSG) sahibi James Dolan büyük umutlarla geldiği Londra’dan eli boş bönmüş.

Olimpik Park’ın hemen yanında yapılması planlanan Sphere için Londra Belediye Meclis’i izin vermemiş. Gerekçeyi çok dikkatli okuyalım:  Kürenin çevrede yaratacağı ışık kirliliği, ihtiyaç duyacağı elektrik enerjisinin çevreye olan etkisi, tarihi ve kültürel doku üzerinde yaratacağı etki…

Bundan daha iyi ifade edilebilir mi? Siz para kazanacaksınız diye biz şehrimizden mi olalım demiş meclis özetle. Elbette bu vesileyle Belediye Başkanı Sadiq Khan’ı eleştirmek için hazır bekleyen koro başladı bildiğimiz teraneyi tekrarlamaya. Bir sürü iş imkanı yaratılacaktı. Londra çekim merkezi olacaktı, milyarlarca pound para akacaktı şehre, bu ne biçim anlayıştır, halk aç mı kalsın? Gördüğünüz gibi bazı şeyler dünyanın her yerinde aynı. Para aksın diye ölçüsüz, plansız her şeye izin verilmesi gerektiğini savunanlar her yerde var.

Bu eleştirileri yapanlar Las Vegas’ın çölün ortasında herhangi bir tarihsel dokudan ve endişeden arınmış, tek önceliği para olan yapay bir şehir olduğunu unutuyorlar. Londra gibi (İstanbul gibi) binlerce yıllık insanlık mirası şehirlerde bir çivi çakmadan önce elbette bu soruların sorulması, yanıtların olumsuz olması durumunda da projelerin iptal edilmesi çok doğal oysa.  MSG açıklamasında büyük bir hayal kırıklığı yaşadıklarını, dünyada Londra’nın aksine açık fikirli olan ve Sphere’i kabul edebilecek pek çok şehir olduğunu belirtmiş. Küre, Las Vegas’la sınırlı kalmak istemiyor. Dünyaya yayılmak istiyor. Elektrik, karbon ayak izi, çevre, iklim krizi diye bas bas bağırırken insanlar, çevre için pek da hayırlı sonuçları olmayacak, çevresindeki bütün enerjiyi emecek şehirler arıyor.  Güney Kore’nin Hanam şehri bunlardan biri. İmzalar atılmış ikinci Sphere burada olacakmış. Hayırlısı olsun.

Bu arada Las Vegas’ta işler iyi gidiyor olmalı ki Temmuz’da başlayan U2 konserleri Eylül’e kadar uzatılmıştı. Şimdi MSG Beyoncé’nin peşine düşmüş gelen haberlere göre. Londra’dan ret yedi Küre ama belli ki durmayacaklar. Bakalım bu iş bizim topraklara da uğrayacak mı?

Bıçaklanırsanız camı kırın!

Londra’nın en büyük sorunlarından biri bıçaklama vakaları. Şehirdeki ölümlü vakaların yüzde 83’ünü oluşturan bıçaklama olayları her yıl artış gösteriyor. 2022’den 2023’e bu vakaların yüzde 16 oranında arttığı belirlendi. Polis önlemler alıyor ve her gün insanların nasıl kendini koruyabileceğine dair çeşitli haberler dolaşıma sokuluyor. Bu olaylar o kadar fazla ki haber bültenlerinin bir bölümü neredeyse sadece bu olaylara ayrılmış durumda. Bakalım bugün nerde kim bıçaklanmış diye başlıyorsunuz izlemeye.

Bıçaklanma sonrasında çok hızlı davranılmazsa kişi küçük bir yaranın yol açabileceği kan kaybından dahi ölebiliyor. Bu bilindiğinden ilk yardım konusunda neler yapılabileceği hep tartışma konusu. Ambulans gelene kadar çok geç olabiliyor.

Geçenlerde Camden’ın merkezinde duvara asılan bıçaklanmaya karşı ilkyardım kiti bu bakımdan dikkat çekiciydi. Çeşitli yardım kuruluşları, yerel yönetimlerle ortak çalışarak bunu yaygın bir uygulama haline getirmeye çalışıyor. Bu ilkyardım kitinde eğer biri bıçaklanırsa kanamayı durdurmak için ihtiyaç olabilecek acil malzemeler var.

Hani bizde “ihtiyaç halinde camı kırınız” ifadesi vardır ya yangın alarmı düğmesinin üzerinde yazan, aynı onun gibi “bıçaklanırsanız camı kırın, sargı bezlerini alın tamponu çıkarın kanamayı durdurun” gibi bir durum.

Artık bir bakıma kara mizahın konusu olabilecek bu uygulamanın ciddi şekilde hayat kurtarabileceği belirtiliyor.

Bıçaklanma ilk yardım kitinin sokaklar dışında, pub’lar, okullar ve toplu taşıma alanlarında da yaygınlaştırılması için çalışmalar devam ediyormuş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir