Şirketlerin ‘e-Nabız’ davası, iki bakan yardımcısını karşı karşıya getirdi

85 milyonun kişisel sağlık bilgilerinin dosyalandığı e-Nabız sisteminin fikri mülkiyet hakları nedeniyle Sağlık Bakanlığı’nda iki banak yardımcısının karşı karşıya geldiği iddia edildi.

T24’ten Asuman Aranca’nın haberine göre Sağlık Bakan Yardımcısı Sabahattin Aydın’ın eşinin kurduğu ve e-Nabız sistemini ilk tasarlayan şirket olan Bilbest, Tiga isimli şirket ile Sağlık Bakanlığı aleyhine dava açtı. Davanın konusu ise, Tiga adlı firmanın e-nabız uygulamasını Katar’a “kendi mülkiyetindeymiş” gibi satması…

Firmanın diğer Sağlık Bakan Yardımcısı Şuayip Birinci’ye yakın olduğu da öne sürüldü. Sağlık Bakanlığı, mahkemeye gönderdiği dilekçede, 2017’de uygulama yazılımının sil baştan oluşturulduğunu, bunun da Bakan Yardımcısı Birinci’nin liderliğinde tasarlandığını öne sürdü. Ancak bu aşamada Birinci, danışmanlık aldığı kişinin Tiga aleyhine sosyal medyadan mesaj paylaşmasıyla şoke oldu. Danışmanın işine son verildi.

Bakan yardımcısı Birinci daha sonra, Sağlık Bakanlığı’nın avukatları aracılığıyla kendi danışmanları ve Sabahattin Aydın’ın eşinin kurduğu Bilbest hakkında “ihaleye fesat ve rüşvet” iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Savcılık da e-Nabız’ın usulsüz biçimde satıldığını öne süren Bilbest yöneticileri ve Birinci’nin işine son verdiği danışmanı dahil yedi kişi hakkında “ihaleye fesat ve rüşvet” davası açtı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir