Özgür Özel: Çatlayın, Kürtler de oy veriyor

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “Ankara 3’te bir CHP, iki CHP, üçe bakınca orası Saadet’in listesi… Benim listemde bu niye var? Bu canavar, artık oyları yutup da Meclis’te çoğunluğu elde etmesin diye. Biz artık oyları birleştirdik, onlar dört parçaya bölündüler. Bu sayede, 30 milletvekilliği verdik, ama bu sistem 45 milletvekili getiriyor… Bu bir seçim iş birliğidir, saraya karşı demokrasi birlikteliğidir. Listedeki beğenmediğin ismi başka partiye mal edip de bozgunculuk çıkarmak, sarayın taktiğidir. Bu oyuna gelmeyeceğiz. Listemizle birlikte Türkiye’nin geleceğine sahip çıkacağız” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Ankara Etimesgut’ta Seçim Koordinasyon Merkezi’nin açılışına katıldı. Açılışa, Ankara 3. bölge milletvekili adayları da katıldı. Özel, şunları söyledi:

‘Erdoğan’a diyoruz ki…’

Açılışta yaptığı konuşmada AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenen Özel, “Buradan Recep Tayyip Erdoğan’a diyoruz ki; yalanlarına, iftiralarına teslim olmayız. Ne vatanı, ne bayrağı tartışır, tartıştırırız. Ama ne dersen de, umut korkuya galip gelecek. Yaz kışa, bahar kışa galip gelecek. Bu ülkenin güzel insanları korkuyu yenecek. İftiralarına inanmayacak. Geçen seçim Mansur Yavaş kazanırken, ‘Gelirse, su faturalarını teröristler dağıtacak.’ Bugün evinize gelen su faturasını, hangi siyasi görüşten olursa olsun, pırıl pırıl gencecik insanlar getiriyor. Demek ki, nasıl geçen sefer yalan atıyorlarsa, şimdi de yalan söylüyorlar” diye konuştu.

‘Bu oyuna gelmeyeceğiz’

Özel, CHP’ye yönelik liste eleştirilerine de yanıt verdi. “Benim listemde bu niye var?” diyen Özel şu ifadeleri kullandı:

“Bizim kafamızı karıştırmak isteyenler var. Şuna dikkat edin: ‘Listede başka partiden biri var. Bu nasıl olur?’ Ucube bir yönetim sistemi kurdular. Buna karşı Kemal Kılıçdaroğlu, Meral Akşener ile çıktığı yolda; Türkiye’de altı partiyi bir araya getirdi. Onlarla ittifakımız, güçlendirilmiş parlamenter sistemi kurmak üzerinedir.

Ancak bu sistem bir canavar. Her şeyi yok ediyor. Emeklinin maaşını saldırıyor, yutuyor. Asgari ücretlinin maaşını saldırıyor, yutuyor. Çiftçinin mazotunu, esnafın siftahını yutuyor. Dönüyor, senin benim oyumu yutuyor. Biz dedik ki; bir taktik, bir matematiksel işbirliğine de ihtiyaç var. O zaman bize dediler ki, bu altı benzemez bir araya gelemez. Ama biz MHP ile biriz dediler. Günün sonunda altı parti 16 ilde birlikte, beş parti 81 ilde birlikte. Hep beraber ortak listeler yaptık. Bunun anlamı şu: Ankara 3’te bir CHP, iki CHP, üçe bakınca orası Saadet’in listesi… Benim listemde bu niye var? Orası onun listesi. Ama bir yerdeyiz ki, bu canavar, artık oyları yutup da Meclis’te çoğunluğu elde etmesin diye. Biz artık oyları birleştirdik, onlar dört parçaya bölündüler. Bu sayede, 30 milletvekilliği mi verdik? Hayır. 30 milletvekilliği verdik, ama bu sistem 45 milletvekili getiriyor. Bu birliktelik, o partilerin milletvekillerini çıkarırken; 15-20 fazla sana çıkarıyor. Bu partimiz için önemli değil. 300-300 berabere olmak mı istersin, 300-345 Meclis’te çoğunluk mu istersin? İşte bu, Meclis çoğunluğunun ittifakıdır, arkasında duruyoruz.

Bugün, sandık başına giden CHP’li için, liste CHP listesidir. DEVA Partili için liste DEVA Partisi listesidir. Gelecekli için Gelecek. Saadetli için Saadet, Demokrat için Demokrat Parti listesidir. Bu bir seçim iş birliğidir, saraya karşı demokrasi birlikteliğidir. Listedeki isimi, beğenmediğin ismi başka partiye mal edip de bozgunculuk çıkarmak, sarayın taktiğidir. Bu oyuna gelmeyeceğiz. Listemizle birlikte Türkiye’nin geleceğine sahip çıkacağız.”

‘Çatlayın’

Özel sözlerine şöyle devam etti:

“Onlar kavga ediyorlar. Birbirlerine düştüler. Çünkü listelerinde Hüda Par var. Diyor ki, ‘Ne mutlu Türküm diyene’yi sökeceğim. Türk milleti demeyelim diyor. Özerklik gelsin, bölünsün diyor. Resmi dil Türkçe olmasın diyor. MHP ile Büyük Birlik de bunlarla kolkola giriyor. Kendisine bakmaz, bize diyor ki, ‘Sen filanca ile birliktesin.’ Bizim listemizde söylediğimiz partiler dışında kimse yok. Ama Cumhurbaşkanı adayımıza, bütün Türkiye oy veriyor. Alevi’si de veriyor, Sünni’si de veriyor. Türk’ü de veriyor, Pomak’ı da veriyor, Laz’ı da Çerkes’i de… Çatlayın Kürtler de oy veriyor.

Ey Tayyip Erdoğan. Bugüne kadar, ‘Kürtlerin oyunu en çok alan parti benim’ derken; ‘HDP’nin bölgedeki tek rakibi benim’ derken; bunlar sana helal de Kürtler namuslu, demokrat ve kendileri için de Türkiye’yi güzel bir memleket yapacak Kemal Kılıçdaroğlu’na oy verince, neden karnınız ağrıyor. Unutmayın, bu memlekette AK Parti’ye helal olan hiçbir şey bize haram değildir. Ne Kürt’ün umudunu kıracağız ne Türk’ün. Ne Alevi’nin hakkını yiyeceğiz ne Sünni’nin. Kimsenin yaşam biçimine karışmayacağız. Ama bu memleketi daha yaşanabilir bir memleket haline getireceğiz…”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir