Kara Parayı Nasıl Akladılar? Dilan Polat ve Engin Polat Çiftinin Mali Müşaviri Konuştu!

Kara para aklama ve vergi kaçırmaktan suçlarından tutuklanan Dilan-Engin Polat çiftinin dün adli kontrol şartıyla serbest bırakılan avukatı Zümrüt Yerebakan, çiftin parayı nasıl akladığını anlattı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Engin Polat ve Dilan Polat haklarında “Suç işlemek amacıyla örgüt kurma”, “Suç gelirlerinin aklanmasının önlenmesi”, “Suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama” ve “Vergi kanununa muhalefet” suçlarından soruşturma başlattı.

24 şüpheliden yakalanan 12 kişi tutuklanırken 10 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Yakalama kararı olan mali müşavir Zümrüt Yerebakan önceki gün yakalandı.

Yurt dışına çıkış yasağı uygulanarak serbest bırakılan Zümrüt Yerebakan’ın savcılık ifadeleri ortaya çıktı.

MASAK raporu sonrası yaşananları anlattı

Habertürk muhabiri Mustafa Şekeroğlu’nun haberine göre, Yerebakan, MASAK raporundan sonra yaşananları savcılıkta anlattı.

Zümrüt Yerebakan; Dilan Polat ve Engin Polat’ın gündeme gelmesinden sonra hazırlanan MASAK raporu sonrası şirkette toplantı yapıldığını iddia etti. Toplantıda, MASAK raporunun bir projektör vasıtasıyla perdeye yansıtıldığını anlatan Yerebakan, orada yaşananları savcılıkta açıkladı.

Kara para gayrimenkul üzerinden aklanıyordu

Zümrüt Yerebakan, ifadesinde şunları söyledi: “Burada rapor sayfa sayfa hızlıca incelendi ve sonunda sadece vergi cezası kesileceği konusunda bir karar oluştu. Araçların üzerinde henüz haciz ve tedbir kararı olmamasından dolayı araçların başkalarına devredilmesi ilişkin konuşmalar yapıldı. Bu konuşmalar esnasında Engin Polat rahattı. Ataşehir’deki Polatların şirketinden çekler keşide ediliyordu.

Bu çek bedellerinden Ahmet Gün kendi komisyonunu aldıktan sonra çeklere konu paralar tekrar Polatlara dönüyor gayrimenkul üzerinden sisteme girerek aklanıyordu. Soruşturmalar başladıktan sonra Ahmet Gün ve diğer kişilerin verecekleri ifadeleri yazılı olarak hazırladılar. Söylenmesi gerekenleri metinlere geçirdiler.”

Zümrüt Yerebakan’ın verdiği ifadesinde, o toplantıda Ahmet Gün’ün, “Buradan sadece vergi cezası çıkar” dediğini iddia etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir