Esed rejimi Dışişleri Bakanı Faysal el-Mıkdad Suudi Arabistan’ı ziyaret etti

Suriye’de Beşşar Esed rejiminden, 12 yıl aranın ardından dışişleri bakanlığı düzeyinde Suudi Arabistan’a ilk ziyaret gerçekleşti.

Esed rejimi Dışişleri Bakanlığının sosyal medya sayfasında yapılan paylaşımda, rejimin Dışişleri Bakanı Faysal el-Mıkdad’ın, mevkidaşı Faysal Bin Ferhan’ın daveti üzerine Suudi Arabistan’ı ziyaret ettiği belirtildi.

Paylaşımda, Mıkdad’ın iki kardeş ülke arasında ortak önemli konuları ve ikili ilişkileri ele almak için Suudi Arabistan’ı ziyaret ettiği aktarıldı.

İki ülke arasında 12 yıllık diplomatik kesintinin ardından Cidde iline varan Mıkdad ile beraberindeki heyeti, Suudi Arabistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Velid el-Hireyci karşıladı.

Mıkdad’ın heyetinde Dışişleri ile Gurbetçiler Bakan Yardımcısı Eymen Susan, Yürütme Destek Dairesi Başkanı Cemal Necib ve bakanın ofisinden Yezen el-Hekim yer aldı.

Suudi Arabistan haber ajansı SPA’nın haberinde de, “Suriye’nin güvenlik ve istikrarını koruyacak şekilde siyasi çözümün bulunması, Suriyeli mültecilerin anavatanlarına dönüşlerinin kolaylaştırılması ve insani yardımın ulaşması için Suudi Bakan Faysal Bin Ferhan mevkidaşı Faysal el-Mıkdad’ı karşıladı.” ifadeleri yer aldı.

Mıkdad’ın ziyareti, Suriye’de ayaklanmaların başladığı 2011’den bu yana Esed rejiminin Dışişleri Bakanlığı tarafından Suudi Arabistan’a gerçekleşen ilk ziyaret oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir