DİYARBAKIR’DA ÇİFTÇİLERE SOLUCAN GÜBRESİ DAĞITILDI

DİYARBAKIR’da, UNESCO Kültür Mirası listesinde yer alan Hevsel Bahçelerindeki 45 aileye Yenişehir Belediyesi’nce solucan gübresi dağıtımı yapıldı.

Yenişehir Belediyesi, depremin ardından üreticilere destek olmak için 30 kırsal mahallede 100 çiftçiye 100 ton solucan gübresi desteğinde bulundu. Proje kapsamında UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Hevsel bahçelerinde üretim yapan Ali Paşa Mahallesinde oturan 45 çiftçiye, solucan gübresi dağıtıldı. Dağıtımlara katılan Yenişehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Müdürü Özgür Polat, deprem nedeniyle sıkıntı yaşayan üreticileri desteklemek amaçlı dağıtım gerçekleştirdiklerini ifade ederek, ‘Sahada yaptığımız aktif çalışmalar doğrultusunda, üreticilerimize deprem nedeniyle girdi temininde sıkıntı yaşayan üreticileri destekliyoruz. Hevsel bahçelerinde bulunan üreticilerimizin bu bölgede doğal bir şekilde tarım yapmalarını sağlamak amaçlıdır. Bu bölge UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor. Buradaki doğanın bozulmadan sürdürüle bilir bir şekilde devam etmesini istiyoruz. Solucan gübresini normal bir hayvan gübresinden ayıran, çok önemli bir özelliği var. 100 tonluk gübrenin etkisi 600 ila 700 tona eş değerdir. Biz önce üreticilere nasıl kullanmaları gerektiğiyle ilgili eğitim veriyoruz. Dağıtımdan sonrada sahada dolaşarak, bunun sonuçlarını görüyoruz. Küçük parsellerde üretim yapan üreticilerimizi destekliyoruz. Hevsel bölgesine baktığımızda da arazi işletmeleri ortalama 3 ve 4 dekar arasıdır. Ürettikleri ürünlerle yaklaşık 5 ila 6 kişilik aileler 1 yıl boyunca geçimlerini sağlıyorlar’ dedi.

Ali Paşa Mahalle Muhtarı Abdulkadir Sular ise, çiftçilere verilen destek için teşekkür ederek ‘Mahallemizde bulunan 45 çiftçimize Belediye solucan gübresi desteğinde bulunuldu. Bu destek bizim için önemli. Solucan gübresi verimliliği arttırıyor. Hem eve hem de kendilerine iş imkanı sağlamış oluyorlar. Verilen desteklerle daha verimli tarım olanağı sağlanmış oluyor’ diye konuştu. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir